10. Poziomica – zwykła lub laserowa
Najczęstszym zadaniem dla domowego majsterkowicza jest mocowanie obrazów, lamp, telewizorów, grzejników, dyplomów i innych ozdób. Wówczas w domu rozbrzmiewa sakramentalne „tylko prosto”. Do tego właśnie potrzebna jest poziomica. Jeśli Twój ojciec ma już poziomicę przynajmniej średniej jakości – temat jest dla Ciebie zamknięty. Poziomice się nie zużywają.
Warto wyposażyć domowy warsztat w krótką (do 50 cm) poziomicę z dwoma libelkami (takie rurki z bąbelkiem powietrza) – poziomą i pionową. Jak poziomica będzie miała dodatkowe bajery (suwaki, wieszaki, miarki…) będzie po prostu fajniejsza. Ważne, żeby sprawiała wrażenie narzędzia solidnego.
Poziomica laserowa to fajne, nowoczesne narzędzie dla zaawansowanych. Jeśli nie znacie się na tym, warto przemyśleć ten pomysł jeszcze raz lub udać się na zakupy z zainteresowanym. W tej kategorii warto interesować się solidnymi rozwiązaniami z funkcją samopoziomującą. Nie warto inwestować w rozwiązania bardzo tanie, okazyjne. Zdecydowanie odradzam, jeśli są w domu małe dzieci.
Niedługo kolejna, trzecia część poradnika o kupowaniu narzędzi dla majsterkowicza.
Drobna uwaga co do ósmego punktu. Nazwę „Philips” stosuje się odnośnie typu śrubokrętu, czy wkrętaka lub tzw. „bitów”, a chodzi konkretnie o popularny „krzyżak” (oznaczenie Ph – nie mylić z Pz, czyli Pozidriv- to już trochę bardziej zmyślny krzyżak, a mianowicie taki z dodatkowymi „wypustkami”) a nie o Torx czy imbus. Pozdrawiam serdecznie
Do sekcji 8 i 9 dodałbym przestrogę o kupowaniu tanich zestawów kluczy w marketach. Zwykle ma toto wytrzymałość plasteliny. Dotyczy zwłaszcza kluczy do śrubek gwiazdkowych i wszelkich małych (zwykłych, krzyżakowych, gwiazdkowych). Wyrabia się momentalnie, wygina i nawet do grzebania w uchu potem nie nadaje.