Ograniczniki skośne
Poza cięciem materiału pod kątem prostym, najczęściej przycinanym kątem jest 45 stopni. W szczególności wszystkie połączenia pod kątem prostym wymagają równego cięcia materiału pod tym kątem.
Ponieważ mam w planach robienie ramek do zdjęć, stabilny przyrząd do takich cięć jest niezbędny.
Jak zrobić skośne bandy? Po prostu przykręcić szerokie listwy wewnątrz sanek pod odpowiednim kątem.
Po pierwsze trzeba zaplanować, w którym miejscu przykręcić bandy. Warto zaplanować takie miejsce, żeby nawet długa listwa przykręcona do bandy nie kolidowała z bandą na końcu sanek.
Kąt wyznaczamy w stosunku do szczeliny, którą wyznaczyła piła. Możemy wykorzystać dowolną metodę wyznaczenia kąta 45 stopni.
Ja postanowiłem przypomnieć sobie nieco lekcji geometrii i wyznaczyć trójkąt równoramienny, prostokątny. Odpowiednik szkolnego cyrkla i kąta prostego to wystarczające narzędzia do narysowania linii pod kątem 45 stopni do szczeliny po pile.
Wzdłuż linii przymocowujemy listwę. ponownie – klej i wkręty. Przed wkręceniem wkrętów trzeba pamiętać o wywierceniu otworu pilotowego, szczególnie jeśli banda jest wykonana z litego drewna. Zapobiegnie to pękaniu materiału.
Drugą bandę wykonamy wykorzystując ustalony już kąt. Po prostu przymocowujemy drugą listwę ściskiem do świeżo wykonanej bandy i ucinamy idealny kąt 45 stopni. Ponownie odmierzamy kąt 45 stopni i przymocowujemy analogicznie drugą bandę.
Czy nie lepiej gdy by listwy oporowe do cięcia 45* były ustawione odwrotnie .
1. nie przesuwa się tak łatwo materiał cięty ( dokładność )
2. tniesz z tzw. włosem ( mniej wyrywa )
Pozdrawiam Tomekz
Jeśli dobrze zrozumiałem, chodzi Ci o takie ustawienie, w którym piła wchodzi od strony wewnętrznej litery V utworzonej przez listwy oporowe. Używając ascii-artu, zamiast –< masz na myśli ->.
Taką konstrukcję można by zrobić, ale tylko z jedną listwą (dwie listwy nie pozwoliły by na przyłożenie materiału), co dosyć istotnie ograniczyło by możliwości cięcia listew ozdobnych, których nie można odwrócić, żeby uzyskać przeciwny kąt.
Przed wyrywaniem końcówek na końcu cięcia chroni sama listwa – ona daje stabilizację i oparcie materiałowi. Ale to swoją drogą ciekawy temat na test – czystość cięcia przy róznych ustawieniach listwy oporującej.
Pozdrawiam
— Andrzej